K18020CP0 Thin Section Ball Bearing (Size: 180x220x20mm)
🔍
K18020CP0
Bore Diameter:180 mm
Outside Diameter:220 mm
Width:20 mm
Weight:1.5 kg
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The K18020CP0 bearing is a Thin Section Bearings with an inner diameter of 180 mm , an outer diameter of 220 mm, a width of 20 mm. It typically uses Precision Class 1 (ABEC Class 1) grade precision tolerances and features a Brass or Non-Metallic Composite cage, Chrome Steel balls, Its dynamic radial rated load is approximately 23369 (N), its static radial rated load is approximately 44208 (N). Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Application: Rotary Tables, Turntables, Robotics, Packaging Equipment, and etc.
Dimensions:
Inside Diameter:
180 mm
Outside Diameter:
220 mm
Thickness:
20 mm
Weight:
1.5 KG
Performance Data:
Dynamic load Capacity, Radial (Cr):
23369 (N)
Static load Capacity, Radial (Cor):
44208 (N)
Specifications:
HS Code:
Structure:
Ball Bearing
Number of Rows:
Single
Demensions:
180x220x20
Brand:
Neutral Product
Precision Rating:
Precision Class 1 (ABEC Class 1)
Bearing Material:
Chrome Steel
Cage material:
Brass or Non-Metallic Composite
Seals Type:
Open
Ball Material:
Chrome Steel
Bore Type:
Cylindrical
Operating Temperature Range:
-30℃ to 120℃
System of Measurement:
Metric
Rolling Element:
Ball
Closure Type:
Open
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
1000 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy K18020CP0 Thin Section Ball Bearing (Size: 180x220x20mm) on the Internet?
High quality K18020CP0 ( 1.5 kg Mass, ID: 180 mm OD: 220 mm WD: 20 mm , Single Rows , Precision Class 1 (ABEC Class 1) Accuracy Class , Chrome Steel Material , 23369 (N) Radial dynamic , 44208 (N) Radial static ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. K18020CP0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.