K17013CP0 Thin Section Ball Bearing (Size: 170x196x13mm)
🔍
K17013CP0
Bore Diameter:170 mm
Outside Diameter:196 mm
Width:13 mm
Weight:0.52 kg
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The K17013CP0 bearing is a Thin Section Bearings with an inner diameter of 170 mm , an outer diameter of 196 mm, a width of 13 mm. It typically uses Precision Class 1 (ABEC Class 1) grade precision tolerances and features a Brass or Non-Metallic Composite cage, Chrome Steel balls, Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Application: Rotary Tables, Turntables, Robotics, Packaging Equipment, and etc.
Dimensions:
Inside Diameter:
170 mm
Outside Diameter:
196 mm
Thickness:
13 mm
Weight:
0.52 KG
Specifications:
HS Code:
Structure:
Ball Bearing
Number of Rows:
Single
Demensions:
170x196x13
Brand:
Neutral Product
Precision Rating:
Precision Class 1 (ABEC Class 1)
Bearing Material:
Chrome Steel
Cage material:
Brass or Non-Metallic Composite
Seals Type:
Open
Ball Material:
Chrome Steel
Bore Type:
Cylindrical
Operating Temperature Range:
-30℃ to 120℃
System of Measurement:
Metric
Rolling Element:
Ball
Closure Type:
Open
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
1000 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy K17013CP0 Thin Section Ball Bearing (Size: 170x196x13mm) on the Internet?
High quality K17013CP0 ( 0.52 kg Mass, ID: 170 mm OD: 196 mm WD: 13 mm , Single Rows , Precision Class 1 (ABEC Class 1) Accuracy Class , Chrome Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. K17013CP0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.