IR55X60X35 Needle Roller Bearing Inner Ring 55x60x35mm
🔍
IR55X60X35
Bore Diameter:55 mm
Outside Diameter:60 mm
Width:35 mm
Click here to send inquiry
The IR55X60X35 bearing is a Needle Roller Bearings with an inner diameter of 55 mm , an outer diameter of 60 mm, a width of 35 mm. together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
55 mm
Outside Diameter:
60 mm
Thickness:
35 mm
Specifications:
Structure:
Needle Roller Bearings
Bearing Material:
Chrome Steel
Transaction Information:
Payment term:
by T/T in advance
Detailed description
How can you buy IR55X60X35 Needle Roller Bearing Inner Ring 55x60x35mm on the Internet?
High quality IR55X60X35 ( ID: 55 mm OD: 60 mm WD: 35 mm , Chrome Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. IR55X60X35. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.