I.1166.20.00.B Slewing Ring 1166x984x56 Mm
🔍
I.1166.20.00.B
Bore Diameter:984 mm
Outside Diameter:1166 mm
Width:56 mm
Weight:91 kg
Click here to send inquiry
The I.1166.20.00.B bearing is a slewing bearing/ring with an inner diameter of 984 mm , an outer diameter of 1166 mm, a width of 56 mm. It typically uses P5 P6 P0 grade precision tolerances and double lip seal type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
984 mm
Outside Diameter:
1166 mm
Thickness:
56 mm
Weight:
91 KG
Specifications:
Structure:
four point contact ball slewing bearing
Brand:
JHB or OEM
Precision Rating:
P5 P6 P0
Bearing Material:
42CrMo 50Mn
Seals Type:
double lip seal
Transaction Information:
Payment term:
T/T L/C
Delivery time:
20-30 days
Detailed description
How can you buy I.1166.20.00.B Slewing Ring 1166x984x56 Mm on the Internet?
High quality I.1166.20.00.B ( 91 kg Mass, ID: 984 mm OD: 1166 mm WD: 56 mm , P5 P6 P0 Accuracy Class , 42CrMo 50Mn Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. I.1166.20.00.B. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.