HRW14LRM1UUM(GK) Stainless Linear Guide Block 14x40x45.5mm
🔍
HRW14LRM1UUM(GK)
Bore Diameter:14 mm
Outside Diameter:40 mm
Width:45.5 mm
Weight:0.08 kg
Click here to send inquiry
The HRW14LRM1UUM(GK) bearing is a Linear Guide Block with an inner diameter of 14 mm , an outer diameter of 40 mm, a width of 45.5 mm. It typically uses Normal ; H ; P ; SP ; UP grade precision tolerances and UU ; SS type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
14 mm
Outside Diameter:
40 mm
Thickness:
45.5 mm
Weight:
0.08 KG
Specifications:
Structure:
Linear Guide Block
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
Normal ; H ; P ; SP ; UP
Bearing Material:
Bearing Steel ; Stainless Steel
Seals Type:
UU ; SS
Transaction Information:
Payment term:
T/T ; Western Union; Moneygram ; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy HRW14LRM1UUM(GK) Stainless Linear Guide Block 14x40x45.5mm on the Internet?
High quality HRW14LRM1UUM(GK) ( 0.08 kg Mass, ID: 14 mm OD: 40 mm WD: 45.5 mm , Normal ; H ; P ; SP ; UP Accuracy Class , Bearing Steel ; Stainless Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. HRW14LRM1UUM(GK). then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.