HK45X55X38 Drawn Cup Needle Roller Bearings 45x55x38mm
🔍
HK45X55X38
Bore Diameter:45 mm
Outside Diameter:55 mm
Width:38 mm
Weight:0.135 kg
Click here to send inquiry
The HK45X55X38 bearing is a Needle Roller Bearings with an inner diameter of 45 mm , an outer diameter of 55 mm, a width of 38 mm. It typically uses P0 P6 P5 P4 P2 grade precision tolerances and RS 2RS type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
45 mm
Outside Diameter:
55 mm
Thickness:
38 mm
Weight:
0.135 KG
Specifications:
Structure:
Drawn cup needle roller bearings with retainer
Brand:
Neutral or OEM
Precision Rating:
P0 P6 P5 P4 P2
Bearing Material:
bearing steel Gcr15
Seals Type:
RS 2RS
Transaction Information:
Payment term:
TT ,PAYPAL ,Western Union
Delivery time:
according your quantity
Detailed description
How can you buy HK45X55X38 Drawn Cup Needle Roller Bearings 45x55x38mm on the Internet?
High quality HK45X55X38 ( 0.135 kg Mass, ID: 45 mm OD: 55 mm WD: 38 mm , P0 P6 P5 P4 P2 Accuracy Class , bearing steel Gcr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. HK45X55X38. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.