GEEW20ES Bearing
GEEW20ES bearing
🔍
GEEW20ES
Bore Diameter:20 mm
Outside Diameter:35 mm
Width:20 mm
Weight:0.071 kg
Click here to send inquiry
The GEEW20ES bearing is a Spherical plain bearings with an inner diameter of 20 mm , an outer diameter of 35 mm, a width of 20 mm. It typically uses P0,P2,P4,P5,P6 grade precision tolerances and together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
20 mm
Outside Diameter:
35 mm
Thickness:
20 mm
Weight:
0.071 KG
Specifications:
Structure:
Spherial Plain Bearing
Precision Rating:
P0,P2,P4,P5,P6
Bearing Material:
GCr15
Transaction Information:
Delivery time:
negotiable
Detailed description
How can you buy GEEW20ES Bearing on the Internet?
High quality GEEW20ES ( 0.071 kg Mass, ID: 20 mm OD: 35 mm WD: 20 mm , P0,P2,P4,P5,P6 Accuracy Class , GCr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GEEW20ES. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.
GEEW20ES Related Products »
    • GAC25S bearing
    • GAC25S bearing
    • No.: GAC25S Type: Angular Contact Spherial Plain Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 25mm x
    • GAC28S bearing
    • GAC28S bearing
    • No.:GAC28S Type: Angular Contact Spherial Plain Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 28mm x 52mm
    • GAC30S bearing
    • GAC30S bearing
    • No.:GAC30S Type: Angular Contact Spherial Plain Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 30mm x
    • GAC32S bearing
    • GAC32S bearing
    • No.:GAC32S Type: Angular Contact Spherial Plain Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 32mm x 58mm