GE40-DO-2RS Spherical Plain Bearing
🔍
GE40-DO-2RS
Bore Diameter:40 mm
Outside Diameter:62 mm
Width:28 mm
Click here to send inquiry
The GE40-DO-2RS bearing is a Spherical Plain Bearing with an inner diameter of 40 mm , an outer diameter of 62 mm, a width of 28 mm. together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
40 mm
Outside Diameter:
62 mm
Thickness:
28 mm
Specifications:
Structure:
Spherical Plain Bearing
Bearing Material:
Chrome Steel
Transaction Information:
Payment term:
by T/T in advance
Detailed description
How can you buy GE40-DO-2RS Spherical Plain Bearing on the Internet?
High quality GE40-DO-2RS ( ID: 40 mm OD: 62 mm WD: 28 mm , Chrome Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GE40-DO-2RS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.