GE240-DO-2RS Spherical Plain Bearing
🔍
GE240-DO-2RS
Bore Diameter:240 mm
Outside Diameter:340 mm
Width:140 mm
Click here to send inquiry
The GE240-DO-2RS bearing is a Spherical Plain Bearing with an inner diameter of 240 mm , an outer diameter of 340 mm, a width of 140 mm. together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
240 mm
Outside Diameter:
340 mm
Thickness:
140 mm
Specifications:
Structure:
Spherical Plain Bearing
Bearing Material:
Chrome Steel
Transaction Information:
Payment term:
by T/T in advance
Detailed description
How can you buy GE240-DO-2RS Spherical Plain Bearing on the Internet?
High quality GE240-DO-2RS ( ID: 240 mm OD: 340 mm WD: 140 mm , Chrome Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GE240-DO-2RS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.