GE180FW2RS Bearing
GE180FW2RS bearing
🔍
GE180FW2RS
Bore Diameter:180 mm
Outside Diameter:290 mm
Width:155 mm
Weight:35.9 kg
Click here to send inquiry
The GE180FW2RS bearing is a joint bearing with an inner diameter of 180 mm , an outer diameter of 290 mm, a width of 155 mm. It typically uses P0,P6 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
180 mm
Outside Diameter:
290 mm
Thickness:
155 mm
Weight:
35.9 KG
Specifications:
Structure:
Radial spherical plain bearing
Brand:
TIGER or as you want
Precision Rating:
P0,P6
Bearing Material:
chrome steel
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T,L/C
Delivery time:
Normal ready goods or stock within 7 days
Detailed description
How can you buy GE180FW2RS Bearing on the Internet?
High quality GE180FW2RS ( 35.9 kg Mass, ID: 180 mm OD: 290 mm WD: 155 mm , P0,P6 Accuracy Class , chrome steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GE180FW2RS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.