FCDP180256930 Rolling Mill Bearing 900x1280x930mm
🔍
FCDP180256930
Bore Diameter:900 mm
Outside Diameter:1280 mm
Width:930 mm
Click here to send inquiry
The FCDP180256930 bearing is a rolling mill bearing with an inner diameter of 900 mm , an outer diameter of 1280 mm, a width of 930 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4,P2 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
900 mm
Outside Diameter:
1280 mm
Thickness:
930 mm
Specifications:
Structure:
rolling mill bearing
Brand:
GBZHB or OEM
Precision Rating:
P0,P6,P5,P4,P2
Bearing Material:
Bearing steel Gcr15 , stainless steel
Seals Type:
open
Transaction Information:
Delivery time:
1-30days
Detailed description
How can you buy FCDP180256930 Rolling Mill Bearing 900x1280x930mm on the Internet?
High quality FCDP180256930 ( ID: 900 mm OD: 1280 mm WD: 930 mm , P0,P6,P5,P4,P2 Accuracy Class , Bearing steel Gcr15 , stainless steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. FCDP180256930. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.