FCDP112136360 Rolling Mill Bearing 560x680x360mm
🔍
FCDP112136360
Bore Diameter:560 mm
Outside Diameter:680 mm
Width:360 mm
Click here to send inquiry
The FCDP112136360 bearing is a rolling mill bearing with an inner diameter of 560 mm , an outer diameter of 680 mm, a width of 360 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4,P2 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
560 mm
Outside Diameter:
680 mm
Thickness:
360 mm
Specifications:
Structure:
rolling mill bearing
Brand:
GBZHB or OEM
Precision Rating:
P0,P6,P5,P4,P2
Bearing Material:
Bearing steel Gcr15 , stainless steel
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
TT/LC
Delivery time:
1-30days
Detailed description
How can you buy FCDP112136360 Rolling Mill Bearing 560x680x360mm on the Internet?
High quality FCDP112136360 ( ID: 560 mm OD: 680 mm WD: 360 mm , P0,P6,P5,P4,P2 Accuracy Class , Bearing steel Gcr15 , stainless steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. FCDP112136360. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.