FC80118420 Bearing
FC80118420 bearing
🔍
FC80118420
Bore Diameter:400 mm
Outside Diameter:590 mm
Width:420 mm
Click here to send inquiry
The FC80118420 bearing is a Four-row Cylindrical Roller Bearings with an inner diameter of 400 mm , an outer diameter of 590 mm, a width of 420 mm. It typically uses P6 grade precision tolerances and together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
400 mm
Outside Diameter:
590 mm
Thickness:
420 mm
Specifications:
Structure:
four-row cylindrical roller bearing
Brand:
ESG
Precision Rating:
P6
Bearing Material:
GCr15
Transaction Information:
Delivery time:
within 10-15 days if in stock, within 45 days if o
Detailed description
How can you buy FC80118420 Bearing on the Internet?
High quality FC80118420 ( ID: 400 mm OD: 590 mm WD: 420 mm , P6 Accuracy Class , GCr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. FC80118420. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.