FC3246130 Cylindrical Roller Bearings 160*230*130*180mm
🔍
FC3246130
Bore Diameter:160 mm
Outside Diameter:230 mm
Width:130 mm
Weight:16.8 kg
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The FC3246130 bearing is a CYLINDIRCAL ROLLER BEARING with an inner diameter of 160 mm , an outer diameter of 230 mm, a width of 130 mm. features a brass/steel cage, It uses C3/C4 standard radial clearance, open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Application: steel rolling mills of billets, bars, sections, beams, angles, wire rods, coils, etc.
Dimensions:
Inside Diameter:
160 mm
Outside Diameter:
230 mm
Thickness:
130 mm
Weight:
16.8 KG
Specifications:
HS Code:
848250
Structure:
cylindrical roller bearings
Number of Rows:
4
Demensions:
160*230*130*180mm
Brand:
ESG
Radial Clearance Trade No.:
C3/C4
Bearing Material:
GCr15
Cage material:
brass/steel
Seals Type:
open
Transaction Information:
Transport Package:
cartons/pallets
Service:
OEM
Shipping Ways:
by sea/air
Country of Origin:
China
Quality Control:
ISO9001
Stock:
20 Piece
Production Capacity:
1000
Payment term:
TT
Delivery time:
7days
Detailed description
How can you buy FC3246130 Cylindrical Roller Bearings 160*230*130*180mm on the Internet?
High quality FC3246130 ( 16.8 kg Mass, ID: 160 mm OD: 230 mm WD: 130 mm , 4 Rows , C3/C4 Radial Clearance , GCr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. FC3246130. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.