FC3046156 Bearing
FC3046156 bearing
🔍
FC3046156
Bore Diameter:150 mm
Outside Diameter:230 mm
Width:156 mm
Weight:24 kg
Click here to send inquiry
The FC3046156 bearing is a Cylindrical roller bearing with an inner diameter of 150 mm , an outer diameter of 230 mm, a width of 156 mm. It typically uses 0,P6,P5,P4,P3,P2 grade precision tolerances and open/2rs/2z type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
150 mm
Outside Diameter:
230 mm
Thickness:
156 mm
Weight:
24 KG
Specifications:
Structure:
cylindrical roller bearing
Brand:
YYX
Precision Rating:
0,P6,P5,P4,P3,P2
Bearing Material:
chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
open/2rs/2z
Transaction Information:
Payment term:
T/T
Delivery time:
60 days
Detailed description
How can you buy FC3046156 Bearing on the Internet?
High quality FC3046156 ( 24 kg Mass, ID: 150 mm OD: 230 mm WD: 156 mm , 0,P6,P5,P4,P3,P2 Accuracy Class , chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. FC3046156. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.