FC2436105 four-row cylindrical roller bearing 110X180X105 mm (equivalent to 4R2438 and 4CR120)
1. Application: used in rolling mills of the steel industry for hot-rolled and cold-rolled products
2. Boundary dimension (mm):
Inner diameter: 110mm
Outer diameter: 180mm
Width/height/thickness: 105mm
Outer diameter of inner ring: 135mm
3. rmin:2.0
4. Basic load ratings (kN):
Cr: 430
Cor: 920
5. Speed rating (rpm):
Grease: 2600
Oil: 3400
6. Quality advantages:
1) Good bearing steel;
3) High temperature tempering
4) P6 or P5 precision grade;
5) 100% inspection for flaw detection before delivery to guarantee the quality of ESG bearings.