F-229575.01 Cylindrical Roller Bearing 38x55x29.5mm
🔍
F-229575.01
Bore Diameter:38 mm
Outside Diameter:55 mm
Width:29.5 mm
Weight:0.20 kg
Click here to send inquiry
The F-229575.01 bearing is a Cylindrical Roller Bearing with an inner diameter of 38 mm , an outer diameter of 55 mm, a width of 29.5 mm. It typically uses P0 ; P6 ; P5 ; P4 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
38 mm
Outside Diameter:
55 mm
Thickness:
29.5 mm
Weight:
0.20 KG
Specifications:
Structure:
Cylindrical Roller
Brand:
As per customers' Requests
Precision Rating:
P0 ; P6 ; P5 ; P4
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy F-229575.01 Cylindrical Roller Bearing 38x55x29.5mm on the Internet?
High quality F-229575.01 ( 0.20 kg Mass, ID: 38 mm OD: 55 mm WD: 29.5 mm , P0 ; P6 ; P5 ; P4 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. F-229575.01. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.