E229/710H Cylindrical Roller Bearing 710x900x115mm
🔍
E229/710H
Bore Diameter:710 mm
Outside Diameter:900 mm
Width:115 mm
Weight:195.00 kg
Click here to send inquiry
The E229/710H bearing is a Cylindrical Roller Bearing with an inner diameter of 710 mm , an outer diameter of 900 mm, a width of 115 mm. It typically uses P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
710 mm
Outside Diameter:
900 mm
Thickness:
115 mm
Weight:
195.00 KG
Specifications:
Structure:
Cylindrical Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P0~P2 ; ABEC1~ABEC9
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy E229/710H Cylindrical Roller Bearing 710x900x115mm on the Internet?
High quality E229/710H ( 195.00 kg Mass, ID: 710 mm OD: 900 mm WD: 115 mm , P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. E229/710H. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.