Crossed Roller Bearings Robot CRB30035
🔍
CRB30035
Bore Diameter:300 mm
Outside Diameter:395 mm
Width:35 mm
Click here to send inquiry
The CRB30035 bearing is a crossed roller bearings Robot with an inner diameter of 300 mm , an outer diameter of 395 mm, a width of 35 mm. It typically uses P5 grade precision tolerances and no type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
300 mm
Outside Diameter:
395 mm
Thickness:
35 mm
Specifications:
Structure:
Robot crossed roller bearing
Brand:
JHB
Precision Rating:
P5
Bearing Material:
GCr15SiMn
Seals Type:
no
Transaction Information:
Detailed description
How can you buy Crossed Roller Bearings Robot CRB30035 on the Internet?
High quality CRB30035 ( ID: 300 mm OD: 395 mm WD: 35 mm , P5 Accuracy Class , GCr15SiMn Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. CRB30035. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.