CRB60070 Thin-section Crossed Roller Bearing 600x780x70mm
🔍
CRB60070
Bore Diameter:600 mm
Outside Diameter:780 mm
Width:70 mm
Weight:102 kg
Click here to send inquiry
The CRB60070 bearing is a High precision thin-section Crossed roller bearing with an inner diameter of 600 mm , an outer diameter of 780 mm, a width of 70 mm. It typically uses P5/P4 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
600 mm
Outside Diameter:
780 mm
Thickness:
70 mm
Weight:
102 KG
Specifications:
Structure:
Thin-section Crossed Roller Bearing
Precision Rating:
P5/P4
Bearing Material:
GCr15SiMn
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
100%
Delivery time:
35
Detailed description
How can you buy CRB60070 Thin-section Crossed Roller Bearing 600x780x70mm on the Internet?
High quality CRB60070 ( 102 kg Mass, ID: 600 mm OD: 780 mm WD: 70 mm , P5/P4 Accuracy Class , GCr15SiMn Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. CRB60070. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.