CFH20UUR-A Eccentric Cam Follower Bearing With Hexagon Socker
The CFH20UUR-A bearing is a Track Roller Bearing with an inner diameter of 20 mm , an outer diameter of 52 mm, a width of 66 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4 grade precision tolerances and Its dynamic radial rated load is approximately 20.7 Kn, its static radial rated load is approximately 34.8 Kn. It uses C0 standard radial clearance, with seal type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Application: CNC machine and so on
1.Type: cam follower bearing
2.Specification:
| Bearing number | CFH20UUR-A |
| Stud diameter | 20 mm |
| Outer diameter | 52 mm |
| Outer ring width | 24 mm |
| Overal length | 66 mm |
3.Feature:
(1) Spherical outer ring
(2) Seals on both sides
(3) Stud head with a hexagon socket
(4) With cage
High quality CFH20UUR-A ( 0.6 kg Mass, ID: 20 mm OD: 52 mm WD: 66 mm , single Rows , C0 Radial Clearance , P0,P6,P5,P4 Accuracy Class , carbon steel Material , 20.7 Kn Radial dynamic , 34.8 Kn Radial static ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. CFH20UUR-A. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.
CFH20UUR-A Related Products »
- KR19 PP Cam Follower Bearing 8x19x32mm
- If you want to buy this KR19-PP cam follower bearing,just feel free
- KR16 PP Cam Follower Bearing 6x16x28mm
- If you want to buy this KR16-PP cam follower bearing,just feel free
- KR22 PP Cam Follower Bearing 10x22x36mm
- If you want to buy this KR22-PP cam follower bearing,just feel free
- KR26 PP Cam Follower Bearing 10x26x36mm
- If you want to buy this KR26-PP cam follower bearing,just feel free
- 609A21YSX Eccentric Bearing 15x40x14mm for Speed Reducer
- If you want to buy 609A21YSX bearing,just contact us!We have huge stock
- 607YSX Eccentric Bearing 19x39.9x9mm for Speed Reducer
- If you want to buy 607YSX bearing,just contact us!We have huge stock
- 617YSX Eccentric Bearing 60x113x31mm for Speed Reducer
- If you want to buy 617YSX bearing,just contact us!We have huge stock
- 618YSX Eccentric Bearing 65x121x33mm for Speed Reducer