C31/710KMB CARB Toroidal Roller Bearing 710*1150*345mm
🔍
C31/710KMB
Bore Diameter:710 mm
Outside Diameter:1150 mm
Width:345 mm
Weight:1410 kg
Click here to send inquiry
The C31/710KMB bearing is a CARB Toroidal Roller Bearing with an inner diameter of 710 mm , an outer diameter of 1150 mm, a width of 345 mm. It typically uses P0 P6 P5 P4 P2 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
710 mm
Outside Diameter:
1150 mm
Thickness:
345 mm
Weight:
1410 KG
Specifications:
Structure:
CARB Toroidal Roller Bearing
Brand:
DHXB,Others
Precision Rating:
P0 P6 P5 P4 P2
Bearing Material:
chrome steel;others
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T;Paypal ; Western Union
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy C31/710KMB CARB Toroidal Roller Bearing 710*1150*345mm on the Internet?
High quality C31/710KMB ( 1410 kg Mass, ID: 710 mm OD: 1150 mm WD: 345 mm , P0 P6 P5 P4 P2 Accuracy Class , chrome steel;others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. C31/710KMB. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.