C30/500KM C30/500M Toroidal Roller Bearings
🔍
C30/500KM
Bore Diameter:500 mm
Outside Diameter:720 mm
Width:167 mm
Weight:225 kg
Click here to send inquiry
The C30/500KM bearing is a Toroidal Roller Bearings with an inner diameter of 500 mm , an outer diameter of 720 mm, a width of 167 mm. It typically uses P0-P6-P5 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
500 mm
Outside Diameter:
720 mm
Thickness:
167 mm
Weight:
225 KG
Specifications:
Structure:
Toroidal Roller Bearings
Brand:
Neutral/OEM/As per you request
Precision Rating:
P0-P6-P5
Bearing Material:
Gcr15
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
L/C、T/T、Paypal
Delivery time:
Instant delivery
Detailed description
How can you buy C30/500KM C30/500M Toroidal Roller Bearings on the Internet?
High quality C30/500KM ( 225 kg Mass, ID: 500 mm OD: 720 mm WD: 167 mm , P0-P6-P5 Accuracy Class , Gcr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. C30/500KM. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.