BWU60-100 Precision Ball Slide Unit Linear Guide
🔍
BWU60-100
Bore Diameter:60 mm
Outside Diameter:16 mm
Width:100 mm
Weight:1.5 kg
Click here to send inquiry
The BWU60-100 bearing is a Linear Bearing with an inner diameter of 60 mm , an outer diameter of 16 mm, a width of 100 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4,P3,P2 grade precision tolerances and open,ZZ,2RS type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
60 mm
Outside Diameter:
16 mm
Thickness:
100 mm
Weight:
1.5 KG
Specifications:
Structure:
precision ball slide unit
Brand:
GQZ or Other famous brand
Precision Rating:
P0,P6,P5,P4,P3,P2
Bearing Material:
Chrome Steel(Gcr15)
Seals Type:
open,ZZ,2RS
Transaction Information:
Payment term:
TT,PayPal,West Union
Delivery time:
Within 3-5 days
Detailed description
How can you buy BWU60-100 Precision Ball Slide Unit Linear Guide on the Internet?
High quality BWU60-100 ( 1.5 kg Mass, ID: 60 mm OD: 16 mm WD: 100 mm , P0,P6,P5,P4,P3,P2 Accuracy Class , Chrome Steel(Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. BWU60-100. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.