BTW190CM Angular Contact Ball Bearing 190×290×120mm
🔍
BTW190CM
Bore Diameter:190 mm
Outside Diameter:290 mm
Width:120 mm
Weight:24.4 kg
Click here to send inquiry
The BTW190CM bearing is a angular contact ball bearing with an inner diameter of 190 mm , an outer diameter of 290 mm, a width of 120 mm. It typically uses P6 P5 P4 P2 grade precision tolerances and no seal type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
190 mm
Outside Diameter:
290 mm
Thickness:
120 mm
Weight:
24.4 KG
Specifications:
Structure:
angular contact ball bearing
Precision Rating:
P6 P5 P4 P2
Bearing Material:
GCr15, GCr15SiMn,cemented steel
Seals Type:
no seal
Transaction Information:
Payment term:
L/C,T/T,Western Union,paypal
Delivery time:
Stock 3 days, no stock 20 days
Detailed description
How can you buy BTW190CM Angular Contact Ball Bearing 190×290×120mm on the Internet?
High quality BTW190CM ( 24.4 kg Mass, ID: 190 mm OD: 290 mm WD: 120 mm , P6 P5 P4 P2 Accuracy Class , GCr15, GCr15SiMn,cemented steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. BTW190CM. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.