AZ7014026 Thrust Roller Bearing (Size: 70x140x26mm)
🔍
AZ7014026
Bore Diameter:70 mm
Outside Diameter:140 mm
Width:26 mm
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The AZ7014026 bearing is a Needle Roller Bearings with an inner diameter of 70 mm , an outer diameter of 140 mm, a width of 26 mm. It typically uses Standard grade precision tolerances and features a Plastic cage, Chrome Steel (Gcr15) rings. Its dynamic radial rated load is approximately 169000 (N), its static radial rated load is approximately 713000 (N). together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
70 mm
Outside Diameter:
140 mm
Thickness:
26 mm
Performance Data:
Dynamic load Capacity, Radial (Cr):
169000 (N)
Static load Capacity, Radial (Cor):
713000 (N)
Specifications:
HS Code:
Structure:
Roller Bearing
Number of Rows:
Single
Demensions:
70x140x26
Brand:
Neutral Product
Precision Rating:
Standard
Bearing Material:
Chrome Steel (Gcr15)
Cage material:
Plastic
Roller Material:
Chrome Steel (Gcr15)
Operating Temperature Range:
-30℃ to 120℃
System of Measurement:
Metric
Series:
AZ
Rolling Element:
Roller
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
10000 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy AZ7014026 Thrust Roller Bearing (Size: 70x140x26mm) on the Internet?
High quality AZ7014026 ( ID: 70 mm OD: 140 mm WD: 26 mm , AZ Series , Single Rows , Standard Accuracy Class , Chrome Steel (Gcr15) Material , 169000 (N) Radial dynamic , 713000 (N) Radial static ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. AZ7014026. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.