AXK75100 Thrust Needle Roller Bearing
Size:
Model:AXK75100
d:70mm
D:100mm
B:5.75mm
W:0.142kg
Cr:55 N
Cor:265 N
Speed:3300 1/min
Description:
AXK75100 Diameter of generally not more than 5mm), so the radial structure is compact, its diameter size and load capacity and other types of bearings, minimum diameter, especially for radial bearing installation dimensions restricted support structure. Needle roller bearings based on the use of different occasions, machining accuracy and surface quality should be bearing ring, use combinations. Needle roller bearings are radial needle bearing unit consists of thrust bearings and bearing components combined.
AXK75100 Needle roller bearings (needle bearing) is a cylindrical roller with a roller bearing, relative to its diameter, roller both thin and long. This is called needle roller. Despite having a smaller cross-section, has a higher load bearing capacity, equipped with a thin and long needle bearing roller (roller diameter D≤5mm, L / D≥2.5, L is the length of the roller), therefore radial structure is compact, its diameter size and load capacity and other types of bearings, minimum diameter, especially for radial mounting dimensions restricted support structure.