Precision bearings 55BER29SV1V size: 55x80x16 NSK
Bearing 55BER29SV1V
Angular contact ball bearings 55BER29SV1V
Bearing number : 55BER29SV1V
Size (mm) : 55x80x16
Brand : NSK
d (mm) : 55
D (mm) : 80
B (mm) : 16
Bearing dimensions and specification in brand catalogue :
d - 55 mm
D - 80 mm
B - 16 mm
C - 16 mm
Angle (α) - 25 °
a - 23,7 mm
r min. - 1 mm
r1 min. - 0,6 mm