Found 1 products for Precision robot joints bearings KC055CP0/XP0
KC055CP0/KC055XP0/KC055AR0 Thin-section Ball Bearing
[2013-08-14]
View More
Part Number:
KC055CP0/XP0
Dimension:
5.5 x 6.25 x 0.375
Structure:
Thin-section Ball Bearing
Mass:
0.268 KG
Grade Of Accuracy:
P0~P5
Seals Type:
Open
Bearing Material:
GCr15
Payment term:
100%TT before shipping
Delivery time:
15
Luoyang Yeda High Speed Precision Heavy Duty Bearings Co.,Ltd. (Free Member)
Bearing model:KC055CP0/XP0 Thin-section Ball bearing Inner Diameter (ID):5.5 inch Outer Diameter (OD):6.25 inch Width/Height: 0.375 inch Material:chrome steel(GCR15) Weight:0.268 kg Number of Row: single row Seals type: Open