Found 6 products for GE55ES-2RS bearing
GE55ES GE55ES-2RS Shperical plain bearing
[2013-03-25]
View More
Part Number:
GE55ES GE55ES-2RS
Structure:
GE
Grade Of Accuracy:
ZV1
Seals Type:
2RS
Bearing Material:
GCR15
Jinan UCO Bearing Co., Ltd. (Free Member)
Product Description Item:Radial Spherical Plain Bearings GE55ES GE55ES-2RS 55mm*85mm*40mm Type: Radial Spherical Plain Bearings Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 55mm x 85mm x40mm/Metric
GE55ES-2RS Spherical plain bearing 55X85X40mm
[2013-09-12]
View More
Part Number:
GE55ES-2RS
Structure:
Single-row
Mass:
0.939 KG
Grade Of Accuracy:
P0 P4 P5 P6
Seals Type:
open
Bearing Material:
Chrome Steel ,bearing steel,Gcr15 & Gcr15SiMn
Payment term:
CIF FOB FCA
Delivery time:
within 30 days
Qingdao tianhaote bearing Co.,LTD (Free Member)
GE55ES-2RS Spherical plain bearing 55X85X40mm Weight:0.939kg Dynamic load:200 Static load:1000
GE55ES-2RS bearing
GE55ES-2RS bearing
GE55ES-2RS
Spherial Plain Bearing
Mass:
0.939 KG
P0,P2,P4,P5,P6
2RS
GCr15
Payment term:
T/T L/C
Delivery time:
negotiable
Wuxi Huihao Bearing Co., Ltd. (Free Member)
No.:GE55ES-2RS Type: Radial Spherical Plain Bearings Lubrication: Oil or Grease Dimensions:55mm x85mm x40mm ID (inner diameter)/Bore:55mm OD(outer diameter):85mm Width/Height/thickness:40mm