Found 2 products for FC2842155 Four Row Cylindrical Roller Bearing
FC2842155 (Size:140x210x155mm) Cylindrical Roller Bearing for Rolling Mill
[2022-07-21]
View More Skype WhatsApp: +8618062246726
Part Number:
FC2842155
Dimension:
140 x 210 x 155
Series:
FC
Number of Rows:
Four
Structure:
Roller Bearing
Mass:
18.1 KG
Grade Of Accuracy:
P0, P6, P5, or as requested
Radial Clearance:
C0, C3, C4, C5 or as requested
Bearing Material:
Chrome Steel (Gcr15)
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Shipping Ways:
by Sea or Air
Hubei Parts Service Supply Co., Ltd. (VIP Member)
FC2842155 Four Row Cylindrical Roller Bearing for Cold Rolling and Hot Rolling Mill Size: 140x210x155mm Inner Diameter (d): 140mm Outer Diameter (D): 210mm Thickness (B): 155mm
FC2842155 Four row cylindrical roller bearing 140x210x155mm
[2013-09-26]
View More
Part Number:
FC2842155
Dimension:
140 x 210 x 155
Structure:
Four row cylindrical roller bearing
Grade Of Accuracy:
P0,P6,P5,P4,P2
Seals Type:
open
Bearing Material:
Bearing steel Gcr15 , stainless steel
Payment term:
TT/LC
Delivery time:
1-30 DAYS
zhongheng bearing co.,ltd (Free Member)
FC2842155 Four row cylindrical roller bearing 140x210x155mm Item:FC2842155 Four row cylindrical roller bearing Type:bearing steel GCr15 ,stainless steel Lubrication: Oil or Grease Material: Bearing steel Gcr15 , stainless steel Clearance:C0,C1,C ...
tapered roller bearing 52400/52637
View More
101.6 x 161.925 x 36.512
roller bearings
gcr15
LINXI XINGLUN BEARINGS GROUP LIMITED (Free Member)
Inner ring 52400 Model Outer ring 52637 Model d 101.600 mm Inner D 161.925 mm Diameter T 36.512 mm Height m 2.63 kg Quality C1 207000 N Limit the rated move load C90 53600 N Basic dynamic load rating C0 343000 N Basic static load rating cat...
Double-row ball slewing bearing 021.25.0560
444 x 704 x 86
Double-row ball
Standard accuracy level
Seals Type:
NBR
42CrMo
Yantai Haoyang Machinery Co.,Ltd (Free Member)
Item:slewing bearing Module number:021.25.0560 Raceway diameter:560mm Meterial:50Mn or 42CrMo Payment method : T/T or L/C
170 x 240 x 90
Spherical Roller
P0;P6;P5
Open;ZZ;2RS or as your request
Chrome Steel;Carbon Steel;Stainless Steel or as your requirements
Linqing Dongchuan Bearing Co.,Ltd (Free Member)
24034CA/W33 24034CAK/W33 Spherical Roller Bearing 1.Item: 24034CA/W33 24034CAK/W33 170X260X90 Bearing 2.Type: Spherical Roller Bearing 3.Lubrication: Oil or Grease 4.Dimensions: 170mm x260mm x 90mm/Metric
SJ-8477 Inch Needle Roller Bearing 69.85x88.9x44.45mm
View More Skype WhatsApp: +8615606176717
SJ-8477
69.85 x 88.9 x 44.45
Needle Roller
Mass:
0.75 KG
P0~P2
Optional
Bearing Steel
By T/T or Western Union
Within 3 working days
SMART BEARING LIMITED (VIP Member)
SJ-8477 Inch Needle Roller Bearing 69.85x88.9x44.45mm Stock QTY: 1560pcs (More on the way) Size:69.85x88.9x44.45mm Weight:0.75KG