Found 2 products for EE161403D/161900 bearing
EE161403D/161900 tapered roller bearing
[2012-12-22]
View More
Part Number:
EE161403D/161900
Structure:
tapered roller bearing
Seals Type:
open
Bearing Material:
GCr15SiMn GCr15 G20Cr2Ni4A
JINHANG PRECISION BEARING CO.,LTD (Free Member)
Current Code:EE161403D/161900 Dimension:356.387x482.6x101.6/104.775mm Weight:55 kgs TThe cage type: Steel pressed cages and pin-type cages are for large-size ones. The forging material:GCr15SiMn GCr15 G20Cr2Ni4A
EE161403D/161900 Inch Double Row Tapered Roller Bearings
[2015-07-08]
View More
Part Number:
EE161403D/161900
Structure:
Tapered Roller Bearing
Mass:
45.89 KG
Grade Of Accuracy:
ABEC-1 to ABEC-9 ; P0 to P2
Seals Type:
without seal
Bearing Material:
GCr15
Payment term:
TT / LC / Western Union
Delivery time:
5-7days after order confirmed
Wuxi FSK Transmission Bearing Co.,Ltd (Free Member)
Model:EE161403D/161900 Inch Double Row Tapered Roller Bearings Size: 356.387×482.6×104.775mm Weight: 45.89kg Source: China Roller Bearing factory
LL575349/LL575310 tapered roller bearing
LL575349/LL575310
open
GCr15SiMn GCr15 G20Cr2Ni4A
Current Code:LL575349/LL575310 Dimension:539.75x635x50.8mm Weight:27 kgs TThe cage type: Steel pressed cages and pin-type cages are for large-size ones. The forging material:GCr15SiMn GCr15 G20Cr2Ni4A
30228/P6x bearing
30228/P6x bearing
30228/P6x
taper roller bearing
Mass:
8.73 KG
Grade Of Accuracy:
P0,P6
Gcr15
Payment term:
TT
Delivery time:
5-7 days after payment received
Zhonchuang Trade (HK) Co.,Ltd (Free Member)
30228/P6x Tapered roller bearing with ready stock Inner diameter: 140mm Outside diameter:250mm Thickness: 42mm
7205CM Angular Contact Ball Bearings 25x52x15mm
7205CM
0.127 KG
P0,P6,P5,P4,P2
ZZ,2RS
bearing steel:GCr15
T/T,L/C
around 30 days
Shanghai Xuyuan Mechanical and Electrical Bearing Co., Ltd (Free Member)
7205CM Angular Contact Ball Bearings 25x52x15mm 1.Model:7205CM 2.Size:25x52x15mm 3.Material:GCr15 4.Weight:0.127KG
30328 high quality bearings manufacture 140*300*67.75mm
30328 high quality bearings manufacture 140*300*67
21.7 KG
P5,P6,P0
chrome steel(Gcr15),stainless steel
A: 30% T/T In Advance, 70% T/T Against Copy Of B/L