95BER29XV1V Angular Contact Ball Bearing 95x130x22mm
🔍
95BER29XV1V
Bore Diameter:95 mm
Outside Diameter:130 mm
Width:22 mm
Weight:0.76 kg
Click here to send inquiry
The 95BER29XV1V bearing is a Angular Contact Ball Bearing with an inner diameter of 95 mm , an outer diameter of 130 mm, a width of 22 mm. It typically uses P2 ; P3 ; P4Y ; P4 ; P5 grade precision tolerances and V1V type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
95 mm
Outside Diameter:
130 mm
Thickness:
22 mm
Weight:
0.76 KG
Specifications:
Structure:
Angular Contact Ball
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P2 ; P3 ; P4Y ; P4 ; P5
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
V1V
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy 95BER29XV1V Angular Contact Ball Bearing 95x130x22mm on the Internet?
High quality 95BER29XV1V ( 0.76 kg Mass, ID: 95 mm OD: 130 mm WD: 22 mm , P2 ; P3 ; P4Y ; P4 ; P5 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 95BER29XV1V. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.