90BNR10STYNSULP4 Angular Contact Ball Bearing 90x140x24mm
🔍
90BNR10STYNSULP4
Bore Diameter:90 mm
Outside Diameter:140 mm
Width:24 mm
Click here to send inquiry
The 90BNR10STYNSULP4 bearing is a Spindle Bearing with an inner diameter of 90 mm , an outer diameter of 140 mm, a width of 24 mm. It typically uses P5/P4/P4Y grade precision tolerances and Sealed/Shield/Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
90 mm
Outside Diameter:
140 mm
Thickness:
24 mm
Specifications:
Structure:
Angular Contact Ball Bearing
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P5/P4/P4Y
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
Sealed/Shield/Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 Working Days
Detailed description
How can you buy 90BNR10STYNSULP4 Angular Contact Ball Bearing 90x140x24mm on the Internet?
High quality 90BNR10STYNSULP4 ( ID: 90 mm OD: 140 mm WD: 24 mm , P5/P4/P4Y Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 90BNR10STYNSULP4. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.