777/620M1 Bearing
777/620M1 bearing
🔍
777/620M1
Bore Diameter:620 mm
Outside Diameter:800 mm
Width:171.5 mm
Weight:482 kg
Click here to send inquiry
The 777/620M1 bearing is a Tapered roller bearing with an inner diameter of 620 mm , an outer diameter of 800 mm, a width of 171.5 mm. It typically uses P0 P4 P5 P6 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
620 mm
Outside Diameter:
800 mm
Thickness:
171.5 mm
Weight:
482 KG
Specifications:
Structure:
777/620M1
Brand:
SND
Precision Rating:
P0 P4 P5 P6
Bearing Material:
chrome steel
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
T/T L/C at sight
Delivery time:
7 days
Detailed description
How can you buy 777/620M1 Bearing on the Internet?
High quality 777/620M1 ( 482 kg Mass, ID: 620 mm OD: 800 mm WD: 171.5 mm , P0 P4 P5 P6 Accuracy Class , chrome steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 777/620M1. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.