65BER19S Angular Contact Ball Bearing 65x90x13mm
🔍
65BER19S
Bore Diameter:65 mm
Outside Diameter:90 mm
Width:13 mm
Click here to send inquiry
The 65BER19S bearing is a Spindle Bearing with an inner diameter of 65 mm , an outer diameter of 90 mm, a width of 13 mm. It typically uses P5/P4/P4A grade precision tolerances and Sealed/Shield/Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
65 mm
Outside Diameter:
90 mm
Thickness:
13 mm
Specifications:
Structure:
Angular Contact Ball Bearing
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P5/P4/P4A
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
Sealed/Shield/Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 Working Days
Detailed description
How can you buy 65BER19S Angular Contact Ball Bearing 65x90x13mm on the Internet?
High quality 65BER19S ( ID: 65 mm OD: 90 mm WD: 13 mm , P5/P4/P4A Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 65BER19S. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.