60UZS87T2 Eccentric Bearing 60x113x31mm
🔍
60UZS87T2
Bore Diameter:60 mm
Outside Diameter:113 mm
Width:31 mm
Weight:1.20 kg
Click here to send inquiry
The 60UZS87T2 bearing is a Eccentric Bearing with an inner diameter of 60 mm , an outer diameter of 113 mm, a width of 31 mm. It typically uses P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
60 mm
Outside Diameter:
113 mm
Thickness:
31 mm
Weight:
1.20 KG
Specifications:
Structure:
Cylindrical Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P0~P2 ; ABEC1~ABEC9
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy 60UZS87T2 Eccentric Bearing 60x113x31mm on the Internet?
High quality 60UZS87T2 ( 1.20 kg Mass, ID: 60 mm OD: 113 mm WD: 31 mm , P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 60UZS87T2. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.