60TAC120B Ball Bearing
The 60TAC120B bearing is a Thrust Ball Bearing with an inner diameter of 60 mm , an outer diameter of 120 mm, a width of 20 mm. It typically uses ABEC1,ABEC3,ABEC5,ABEC7,ABEC9 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
×
Dimensions:
Inside Diameter:
60 mm
Outside Diameter:
120 mm
Thickness:
20 mm
Weight:
1.5 KG
Specifications:
Structure:
ball bearing
Brand:
NSK
Precision Rating:
ABEC1,ABEC3,ABEC5,ABEC7,ABEC9
Bearing Material:
Gcr15
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
T/T in advanced
Delivery time:
within 5 days
How can you buy 60TAC120B Ball Bearing on the Internet?
High quality 60TAC120B ( 1.5 kg Mass, ID: 60 mm OD: 120 mm WD: 20 mm , ABEC1,ABEC3,ABEC5,ABEC7,ABEC9 Accuracy Class , Gcr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 60TAC120B. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.
60TAC120B Related Products »
- 51100 Thrust Ball bearing
- 51100 Thrust Ball bearing Model:51100 Dimension:10*24*9mm Speed:9500r/min
- 51200 Thrust Ball bearing
- 51200 Thrust Ball bearing Model:51200 Dimension:10*26*11mm Speed:8000r/min
- 53200 Trust Ball bearing
- 53200 Thrust Ball bearing Model:53200 Dimension:10*26*11.6mm Speed:8000r/min
- 51101Thrust Ball bearing Model:51101 Dimension:12*26*9mm Speed:9000r/min