60/560N1MAS/C9 Deep Groove Ball Bearing
🔍
60/560N1MAS/C9
Bore Diameter:560 mm
Outside Diameter:820 mm
Width:115 mm
Weight:208 kg
Click here to send inquiry
The 60/560N1MAS/C9 bearing is a deep groove ball bearing with an inner diameter of 560 mm , an outer diameter of 820 mm, a width of 115 mm. It typically uses P4 P5 P6 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
560 mm
Outside Diameter:
820 mm
Thickness:
115 mm
Weight:
208 KG
Specifications:
Structure:
Groove
Brand:
Neutral or as customers' brand
Precision Rating:
P4 P5 P6
Bearing Material:
Chrome steel
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
T/T, L/C at sight
Delivery time:
Within 3-5 days after confirm order
Detailed description
How can you buy 60/560N1MAS/C9 Deep Groove Ball Bearing on the Internet?
High quality 60/560N1MAS/C9 ( 208 kg Mass, ID: 560 mm OD: 820 mm WD: 115 mm , P4 P5 P6 Accuracy Class , Chrome steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 60/560N1MAS/C9. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.