539/895K2 Spherical Roller Bearing 895x1180x160mm
🔍
539/895K2
Bore Diameter:895 mm
Outside Diameter:1180 mm
Width:160 mm
Weight:*** kg
Click here to send inquiry
The 539/895K2 bearing is a Spherical Roller Bearing with an inner diameter of 895 mm , an outer diameter of 1180 mm, a width of 160 mm. It typically uses P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
895 mm
Outside Diameter:
1180 mm
Thickness:
160 mm
Weight:
*** KG
Specifications:
Structure:
Spherical Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P0~P2 ; ABEC1~ABEC9
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy 539/895K2 Spherical Roller Bearing 895x1180x160mm on the Internet?
High quality 539/895K2 ( *** kg Mass, ID: 895 mm OD: 1180 mm WD: 160 mm , P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 539/895K2. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.