50BNR19ETYNSULP4 Angular Contact Ball Bearing 50x72x12mm
🔍
50BNR19ETYNSULP4
Bore Diameter:50 mm
Outside Diameter:72 mm
Width:12 mm
Click here to send inquiry
The 50BNR19ETYNSULP4 bearing is a Spindle Bearing with an inner diameter of 50 mm , an outer diameter of 72 mm, a width of 12 mm. It typically uses P5/P4/P4Y/P3 grade precision tolerances and Sealed/Shield/Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
50 mm
Outside Diameter:
72 mm
Thickness:
12 mm
Specifications:
Structure:
Angular Contact Ball Bearing
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P5/P4/P4Y/P3
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
Sealed/Shield/Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 Working Days
Detailed description
How can you buy 50BNR19ETYNSULP4 Angular Contact Ball Bearing 50x72x12mm on the Internet?
High quality 50BNR19ETYNSULP4 ( ID: 50 mm OD: 72 mm WD: 12 mm , P5/P4/P4Y/P3 Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 50BNR19ETYNSULP4. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.