40TAC72B Ball Screw Support Bearing 40x72x15mm
🔍
40TAC72B
Bore Diameter:40 mm
Outside Diameter:72 mm
Width:15 mm
Click here to send inquiry
The 40TAC72B bearing is a Spindle Bearing with an inner diameter of 40 mm , an outer diameter of 72 mm, a width of 15 mm. It typically uses P0/P6/P5/P4/P2 grade precision tolerances and Sealed/Shield/Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
40 mm
Outside Diameter:
72 mm
Thickness:
15 mm
Specifications:
Structure:
Ball Screw
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P0/P6/P5/P4/P2
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
Sealed/Shield/Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 Working Days
Detailed description
How can you buy 40TAC72B Ball Screw Support Bearing 40x72x15mm on the Internet?
High quality 40TAC72B ( ID: 40 mm OD: 72 mm WD: 15 mm , P0/P6/P5/P4/P2 Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 40TAC72B. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.