Found 3 products for 40TAC72B Ball Bearing
40TAC72B Screw Ball Bearing
[2012-10-13]
40TAC72B Screw Ball Bearing
View More
Part Number:
40TAC72B
Dimension:
40 x 72 x 15
Structure:
ball bearing
Grade Of Accuracy:
P4 P5
Seals Type:
2RS
Bearing Material:
Gcr15
Ningbo Yonghuan bearing Co.,ltd (Free Member)
40TAC72B ball screw support bearing
[2013-03-13]
View More
Part Number:
40TAC72B
Dimension:
40 x 72 x 15
Structure:
straight bore
Grade Of Accuracy:
ABEC-7
Seals Type:
Open
Bearing Material:
Chrome steel GCR15
HONGKONG FAMOUS BEARING CO.,LIMITED (Free Member)
40TAC72BSUC10PN7B Ball Screw Support Bearing, Heavy Preload, 60° Contact Angle, Universal Bearing Arrangement, Straight Bore, Phenolic Cage, Metric, 40mm Bore, 71mm OD, 0.591" Width, 7080lbf Dynamic Load Capacity
40TAC72B Ball Bearing
40TAC72B Ball Bearing
40TAC72B
ball bearing
Mass:
0.5 KG
ABEC1,ABEC3,ABEC5,ABEC7,ABEC9
open
Gcr15
Payment term:
T/T in advanced
Delivery time:
within 5 days
Global Bearings Manufactureing Co.,LTD (Free Member)
40TAC72B Ball Bearing NSK BRAND Dimension:40*72*15mm Limit speed(grease):3600r/min Limit speed(oil):4800r/min