The detailed technical sheet and specifications of 35BVV07X-6 bearings are as follows:
| Bearing Part Number | 35BVV07X-6 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |
| Descriptions | Auto Air Condition Compressor Bearing |
| HS Code | 8482103000 |
| Dimensions | 35x52x22mm |
| Inner Diameter(d) | 35 mm |
| Outer Diameter(D) | 52 mm |
| Thickness(B/T) | 22 mm |