35BD219T12DDUCG33 Angular Contact Ball Bearing 35x55x20mm
🔍
35BD219T12DDUCG33
Bore Diameter:35 mm
Outside Diameter:55 mm
Width:20 mm
Weight:0.20 kg
Click here to send inquiry
The 35BD219T12DDUCG33 bearing is a Angular Contact Ball Bearing with an inner diameter of 35 mm , an outer diameter of 55 mm, a width of 20 mm. It typically uses P6 , P5 , P4 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
35 mm
Outside Diameter:
55 mm
Thickness:
20 mm
Weight:
0.20 KG
Specifications:
Structure:
Angular Contact Ball
Brand:
As Per Requirements
Precision Rating:
P6 , P5 , P4
Bearing Material:
Bearing Steel
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
Wire Transfer ; Western Union ; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy 35BD219T12DDUCG33 Angular Contact Ball Bearing 35x55x20mm on the Internet?
High quality 35BD219T12DDUCG33 ( 0.20 kg Mass, ID: 35 mm OD: 55 mm WD: 20 mm , P6 , P5 , P4 Accuracy Class , Bearing Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 35BD219T12DDUCG33. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.