294/710EF Bearing 710x1220x308mm
🔍
294/710EF
Bore Diameter:710 mm
Outside Diameter:1220 mm
Width:308 mm
Weight:1500 kg
Click here to send inquiry
The 294/710EF bearing is a Spherical Roller Thrust Bearings with an inner diameter of 710 mm , an outer diameter of 1220 mm, a width of 308 mm. It typically uses P4,P5 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
710 mm
Outside Diameter:
1220 mm
Thickness:
308 mm
Weight:
1500 KG
Specifications:
Structure:
spherical roller thrust bearing
Brand:
as per customers'requirements
Precision Rating:
P4,P5
Bearing Material:
GCr15
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T, L/C, WESTERN UNION
Delivery time:
3-5 days
Detailed description
How can you buy 294/710EF Bearing 710x1220x308mm on the Internet?
High quality 294/710EF ( 1500 kg Mass, ID: 710 mm OD: 1220 mm WD: 308 mm , P4,P5 Accuracy Class , GCr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 294/710EF. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.