294/710 294/710/HC Thrust Roller Bearing
🔍
294/710
Bore Diameter:710 mm
Outside Diameter:1220 mm
Width:308 mm
Click here to send inquiry
The 294/710 bearing is a Thrust Bearing with an inner diameter of 710 mm , an outer diameter of 1220 mm, a width of 308 mm. It typically uses P0 P6 P5 P4 P2 grade precision tolerances and ZZ, 2RS,Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
710 mm
Outside Diameter:
1220 mm
Thickness:
308 mm
Specifications:
Structure:
Thrust Roller Bearing
Brand:
Neutral
Precision Rating:
P0 P6 P5 P4 P2
Bearing Material:
Gcr15, Stainless steel. 440C, 304, 316.
Seals Type:
ZZ, 2RS,Open
Transaction Information:
Detailed description
How can you buy 294/710 294/710/HC Thrust Roller Bearing on the Internet?
High quality 294/710 ( ID: 710 mm OD: 1220 mm WD: 308 mm , P0 P6 P5 P4 P2 Accuracy Class , Gcr15, Stainless steel. 440C, 304, 316. Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 294/710. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.