Found 2 products for 292/1060-E1-MB
JMZC 292/1060-E1-MB Axial spherical roller bearings 1060x1400x206mm
[2014-02-16]
View More Skype WhatsApp: +8618616152345
Part Number:
292/1060-E1-MB
Dimension:
1060 x 1400 x 206
Structure:
Spherical roller thrust bearing
Mass:
844 KG
Grade Of Accuracy:
P4, P5, P6, P0
Seals Type:
OPEN
Bearing Material:
Gcr15ChromeSteel,StainlessSteelAISI440C,CeramicSi3N4,Brass,Rubber
Payment term:
Payment term: 35% deposit, the balance to be paid
Delivery time:
5 days of stock, 20-30 days of make large order
SHANGHAI GSNK GROUP TRADE LTD (VIP Member)
292/1060-E1-MB Axial spherical roller bearings
292/1060-E1-MB axial spherical roller bearing 1060x1400x206mm
[2014-03-19]
Part Number:
292/1060-E1-MB
Dimension:
1060 x 1400 x 206
Structure:
spherical roller bearing
Mass:
844 KG
Grade Of Accuracy:
P0 P6 P5 P4
Seals Type:
OPEN
Bearing Material:
Chrome steel or GCR15
Payment term:
35% deposit, the balance to be paid
Delivery time:
have product in stock. Up to your order qty.
d: 1060mm D: 1400mm B: 206mm Mass: 844 kg Basic dynamic load rating, 10700 KN Basic static load rating, 62000 KN Reference speed, 221 r/min Limited speed, 400 r/min