25UZ8587 T2 Eccentric Roller Bearing 25x68.5x42mm
🔍
25UZ8587 T2
Bore Diameter:25 mm
Outside Diameter:68.5 mm
Width:42 mm
Weight:0.80 kg
Click here to send inquiry
The 25UZ8587 T2 bearing is a Eccentric Bearing with an inner diameter of 25 mm , an outer diameter of 68.5 mm, a width of 42 mm. It typically uses P0 , P6 , P5 , P4 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
25 mm
Outside Diameter:
68.5 mm
Thickness:
42 mm
Weight:
0.80 KG
Specifications:
Structure:
Eccentric Roller
Brand:
As Per Request
Precision Rating:
P0 , P6 , P5 , P4
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 Working Days
Detailed description
How can you buy 25UZ8587 T2 Eccentric Roller Bearing 25x68.5x42mm on the Internet?
High quality 25UZ8587 T2 ( 0.80 kg Mass, ID: 25 mm OD: 68.5 mm WD: 42 mm , P0 , P6 , P5 , P4 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 25UZ8587 T2. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.