Found 3 products for 241/560CAF3K30/C3W33
241/560CAF3K30/C3W33 241/560 Spherical Roller Bearing
[2013-02-26]
View More
Part Number:
241/560CAF3K30/C3W33
Dimension:
560 x 920 x 355
Structure:
Spherical Roller Bearing
Grade Of Accuracy:
P0 P6 P5 P4 P2
Seals Type:
ZZ, 2RS,Open
Bearing Material:
Gcr15, Stainless steel. 440C, 304, 316.
Wuxi URU Precision Industries Co., Ltd (Free Member)
Item:241/560CAF3K30/C3W33 241/560 560*920*355 Bearing Type: Spherical Roller Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 560mm x 920mm x355mm/Metric ID (inner diameter)/Bore: 560mm OD (outer diameter): 920mm Width/Height/thickness: 355mm
[2013-05-09]
View More
Part Number:
241/560CAF3K30/C3W33
Dimension:
560 x 920 x 355
Structure:
spherical roller bearing
Mass:
953 KG
Grade Of Accuracy:
p0 p4 p5 p6 p2
Seals Type:
zz 2rs open
Bearing Material:
GCR15 Chrome Steel
Payment term:
T/T 30% in advance
Delivery time:
10 DAYS
Beijing CMTG BEARING CO.,LTD. (Free Member)
Width/Height/thickness: 355mm Dynamic load rating Cr: 10,000KN Static load rating Cor:20,100KN Limiting Speed: Grease Lubrication:120RPM Oil Lubrication: 160RPM
241/560CAF3K30/C3W33 self aligning roller bearing 560x920x355mm
241/560CAF3K30/C3W33
roller bearing
P0 P6 P5 P4 P2
Open/2RS/2Z/As per your request
Bearing Steel/Stainless Steel/carbon steel/Ceramic
Payment term:
T/T or Western Union
Delivery time:
within five days after receipt of payment
JINAN AOWEI SI BEARING CO.,LTD (Free Member)
Item :241/560CAF3K30/C3W33 Dimension :560x920x355mm Id (inner diameter):560mm Od (outer diameter):9200mm Width/Height/Thickness:355mm Min. Order: 1 piece Bearing Type: self aligning roller bearing